Rozvoj umelej inteligencie v Európe nie je len o regulácii, ale predovšetkým o strategickej podpore a investíciách!

29.4.2025 | Autor: Mgr. Peter Čičala
5

Európska únia predstavila akčný plán pre umelú inteligenciu: Umelej inteligencie, ktorý jasne ukazuje, že cesta k technologickému prvenstvu nevedie len cez právne rámce (ako napríklad zákon o umelej inteligencii), ale aj cez rozhodné úsilie o podporu vývoja, prijatia a rastu umelej inteligencie.

Rozvoj umelej inteligencie v Európe nie je len o regulácii, ale predovšetkým o strategickej podpore a investíciách!

Plán je postavený na piatich kľúčových pilieroch:

Výpočtová infraštruktúra: budovanie tovární na umelú inteligenciu a gigafabrík na najmodernejší tréning a nasadenie modelov umelej inteligencie v celej Európe.

Údaje: zabezpečenie prístupu k vysokokvalitným údajom prostredníctvom stratégie Únie údajov a zriadenia dátových laboratórií.

Algoritmy a aplikácie: cieľom je podporiť ďalší vývoj algoritmov AI a ich praktické využitie v priemysle, verejných službách a strategických odvetviach.

V tejto oblasti budú zohrávať kľúčovú úlohu európske centrá digitálnych inovácií (EDIH), ktoré budú pôsobiť vo všetkých členských štátoch EÚ. Od decembra 2025 sa tieto centrá stanú aj skúsenostnými centrami pre AI, ktoré sa zamerajú na podporu zavádzania riešení AI špecifických pre jednotlivé odvetvia.

Budú aktívne pomáhať podnikom a verejným organizáciám prostredníctvom:
 - identifikáciou a implementáciou technológií AI, 
 - poskytovaním školení, vytváraním sietí a poradenstva v oblasti financovania, 
 - poskytovaním odborných znalostí a znižovaním prekážok pri zavádzaní AI.
Cieľom je sprístupniť inovácie AI organizáciám všetkých veľkostí a lokalít.

Talent: investície do rozvoja zručností v oblasti umelej inteligencie, získavanie globálnych expertov a podpora vzdelávania a výskumu.

Jednotný trh a dôvera: posilnenie jednotného trhu pomocou jasných pravidiel a zvýšenie dôvery v technológie umelej inteligencie.

Akt o UI vytvára jednotný trh pre bezpečnú a dôveryhodnú UI, podporuje voľný pohyb riešení UI a zvyšuje dôveru používateľov. Zákon o UI nadobudol účinnosť v auguste 2024 a v plnej miere sa bude uplatňovať od augusta 2027.

Na podporu jeho praktickej implementácie Komisia spúšťa AI Act Service Desk - centrálnu bezplatnú platformu poskytujúcu poradenstvo spoločnostiam.

Iniciatíva InvestAI, ktorej cieľom je zmobilizovať investície vo výške 200 miliárd EUR, je jasným dôkazom toho, že EÚ smeruje nielen k regulácii, ale aj k budovaniu komplexného ekosystému AI pre inovácie, vedecký pokrok a konkurencieschopnosť.


Mgr. Peter Čičala

Mgr. Peter Čičala

Štúdium absolvoval na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave, kde v roku 2024 úspešne ukončil magisterské štúdium zložením štátnej skúšky z predmetov občianskeho, trestného a pracovného práva, spolu s obhajobou diplomovej práce na tému “Procesnoprávne a iné aspekty odhaľovania trestných činov korupcie“. Počas štúdia pracoval v Slovenskej agentúre životného prostredia na pozícií projektového manažéra v rámci Plánu obnovy, kde primárne spolupracoval s právnym oddelením na príprave stanovísk pre poskytnutie prostriedkov mechanizmu z Plánu obnovy. V advokátskej kancelárií Hronček & Partners s. r. o. pôsobí od roku 2024 na pozícii advokátskeho koncipienta. Venuje sa hospodárskej súťaži, obchodnému, európskemu a medzinárodnému právu. Jedným z projektov, na ktorých sa podieľal bola spolupráca s investorom z Čínskej ľudovej republiky v oblasti medzinárodného prechodu tovaru do Ameriky, konkrétne európskej a medzinárodnoprávnej úprave pravidiel preferenčného a nepreferenčného pôvodu tovaru, vrátane právnej úpravy Colného kódexu Únie (UCC). Okrem iného sa súčasne podieľa na rozvojom projekte Rodinných firiem, cieľom ktorého je odborné poradenstvo pre úspešné zvládnutie medzigeneračnej výmeny (nástupníctva) v rodinných firmách.