Živnostenské podnikanie zahraničných osôb na Slovensku

Podnikanie cudzincov na území Slovenskej republiky upravujú predovšetkým dva predpisy a to:

  • zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
  • zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Obchodný zákonník“)

Za zahraničnú osobu sa na účely živnostenského podnikania považuje fyzická osoba, ktorá má bydlisko v zahraničí, alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Zahraničné osoby môžu živnosť prevádzkovať rovnakých podmienok ako slovenské osoby prostredníctvom podniku alebo organizačnej zložky zahraničnej osoby. Rozdiel je v tom, že organizačná zložka podniku je viazaná na existujúci podnik v zahraničí a podnik zahraničnej osoby nepotrebuje na svoje založenie existenciu podnikateľa v zahraničí.

Zahraničné osoby sa v zmysle Obchodného zákonníka zapisujú do obchodného registra. Oprávnenie zahraničnej osoby na podnikanie vzniká až ku dňu zápisu podniku zahraničnej osoby alebo organizačnej zložky zahraničnej osoby do obchodného registra v rozsahu predmetu podnikania zapísanom v obchodnom registri. Podmienka zápisu cudzinca do obchodného registra sa ale nevzťahuje na fyzické osoby s bydliskom na území niektorého z členských štátov Európskej únie alebo členských štátov OECD.

Základnou podmienkou prevádzkovania živnostenského podnikania je získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení. V prípade zahraničných osôb je jednou z podmienok na získanie živnostenského oprávnenia aj získanie trvalého alebo prechodného pobytu na Slovensku umožňujúce podnikanie. V súvislosti s typom pobytu cudzinca na Slovensku závisí aj samotný postup získania osvedčenia o živnostenskom oprávnení.

V prípade pobytu zahraničnej osoby môžu nastať nasledovné situácie:

  • Je občanom členského štátu Európskej únie alebo členského štátu OECD – považuje sa za zahraničnú osobu a na prevádzkovanie živnosti mu stačí získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení.
  • Je občanom tretej krajiny a má na Slovensku trvalý pobyt – považuje sa za slovenskú osobu a na prevádzkovanie živnosti mu stačí získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení.
  • Je občanom tretej krajiny a má na Slovensku prechodný pobyt umožňujúci podnikanie – považuje sa za zahraničnú osobu a na prevádzkovanie živnosti musí získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení a zapísať sa do obchodného registra.
  • Je občanom tretej krajiny a nemá na Slovensku ani trvalý ani prechodný pobyt – považuje sa za zahraničnú osobu a na prevádzkovanie živnosti musí najskôr ustanoviť zodpovedného zástupcu, potom získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení, na základe neho ďalej získať trvalý pobyt alebo prechodný pobyt umožňujúci podnikanie a nakoniec sa zapísať sa do obchodného registra.

Pod pojmom „zodpovedný zástupcom“ sa rozumie fyzická osoba, prostredníctvom ktorej podnikateľ zabezpečuje odborné vykonávanie živnosti a musí byť v pracovnom pomere k podnikateľovi. Po ustanovení zodpovedného zástupcu bude aj cudzincovi vydané osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Akonáhle získa zahraničná osoba prechodný pobyt na účely podnikania, môže zodpovedného zástupcu úplne zrušiť.

Zahraničná osoba je povinná ku ohláseniu pripojiť výpis z registra trestov vedúceho podniku alebo organizačnej zložky zahraničnej osoby zo štátu, v ktorom sa obdobie posledných 5 rokov preukázateľne zdržiaval najmenej 6 mesiacov. Ak sa takýto doklad nevydáva je potrebné ho nahradiť rovnocennou listinou vydávanou súdnym alebo administratívnym orgánom uvedeného štátu. Výpis z registra trestov musí byť úradne preložený do slovenského jazyka a nesmie byť pri predložení starší ako 3 mesiace.